Megbízás és engedetlenség, 2017. 09. 04.

Submitted by remenyseg on h, 09/04/2017 - 12:34

 

Azután a király így szólt az Isten emberéhez: Jöjj velem haza, egyél valamit, és ajándékot adok neked.De Isten embere ezt mondta a királynak: Ha a palotád felét nekem adod, akkor sem megyek el veled; én ezen a helyen nem eszem kenyeret, és nem iszom vizet. Mert ilyen parancsot adott nekem az ÚR: Ne egyél kenyeret, ne igyál vizet, és ne azon az úton térj vissza, amelyen mentél! Ezért más úton távozott el; nem azon az úton tért vissza, amelyen Bételbe érkezett…. De a másik ezt mondta neki: Én is olyan próféta vagyok, mint te, és egy angyal így szólt hozzám az ÚR parancsára: Hozd vissza őt magaddal a házadhoz, hogy kenyeret egyék, és vizet igyék. Így hazudott neki. Az pedig visszatért vele, evett kenyeret, és ivott vizet annak a házában. Még az asztalnál ültek, amikor az ÚR igéje szólt ahhoz a prófétához, aki visszahozta őt, és így kiáltott az Isten emberének, aki Júdából jött: Így szól az ÚR: Mivel ellene szegültél az ÚR szavának, és nem tartottad meg azt a parancsot, amelyet Istened, az ÚR adott neked” (1Kir 13:7-10.18-21)

 

            Jeroboám arra készteti Izráel népét, hogy Jeruzsálem helyett Dánba vagy Bételbe járjon Istent imádni egy általa felállíttatott oltárnál. Isten egy ismeretlen prófétát küld Bételbe meghirdetni annak a végét és üzenetét a népe számára. Isten emberének felhatalmazását két csoda is bizonyítja. Először is Jeroboám kinyújtott keze megbénult miután le akarta tartóztatni a prófétát. A másik, amikor az oltár meghasadt és kiömlött belőle a hamu.

            A megbízást teljesítő próféta hűen tartja magát az Istentől kapott feladathoz. A király kérésére sem fogadja el annak meghívását a vendégségbe, azaz nem vállal vele asztalközösséget. Hűségesen tartja magát az isteni megbízáshoz. Ebből láthatjuk mennyire fontos magunkat őszintén tartani ahhoz a feladathoz, amellyel bennünket is megbízhat a mi Urunk. Kaphatunk megbízást munkahelyünkön főnökünktől, iskolában egy tanártól vagy bárkitől, aki fontos számunkra. De valami történik a prófétával, amikor hazafelé megy. Egy másik próféta keresi fel és hazugságával arra veszi rá a fiatalabb kollégáját, hogy fordítson hátat az Istentől kapott megbízatásának. Ezt mondhatjuk hitbeli és érzelmi zsarolásnak, megtévesztésnek. Találkoztunk már ilyen megkörnyékezéssel? Mi teszünk, ha valaki el akar téríteni bennünket a számunkra adott feladatunk elvégzésétől? Úgy gondolom, bajba kerülünk, ha nem teljesítjük azt. Ne hallgassunk olyan személyre, aki megmondja mi a jó. S közben a ránk bízott feladatot nem végezzük el.  Ha bárkinek a megbízását nem teljesítjük, az számunkra engedetlenséget jelent a megbízónk felé. Ezért bárki keres meg ilyen gondolattal, azt kell mondanunk: Egyszerűen nem tudom megtenni, hogy visszaéljek a megbízásom teljesítésével.

            Nem tűr ellentmondást annak megvalósítása. Mert azt akarjuk, hogy megbecsüljön bennünket a megbízást adó személy. Tudom, Isten akkor is szeret, ha vétkezek. De inkább örömmel megteszem azt, hiszen engem is boldogít annak elvégzése. És ha nem teljesíteném Uram utasítását az nekem is fáj. Szívem megdobban, hogy azt örömmel teljesíthessem. Ilyen öröm töltsön be mindenkit, hiszen a becsületünk sokat számít.

 

(Majnár Zsolt, 2014. május 16.)

2017. 02. 03. 2017. 09. 04.

https://www.mixcloud.com/BaptistaKlasszik/napi-%25C3%25A1h%25C3%25ADtat-majn%25C3%25A1r-zsolt-megb%25C3%25ADz%25C3%25A1s-%25C3%25A9s-engedetlens%25C3%25A9g-2017-09-04/